Pár hete elhatároztam, hogy hozzájárulok a környezetem védelméhez azzal, hogy biciklivel járok dolgozni, és tekerés közben jutott eszembe, hogy én is írok a kerékpárosok helyzetéről biztosítási szempontból. Múlt héten megjelent egy cikk az Indexen arról, hogy mi történik akkor, ha egy kerékpáros balesetet okoz. Ilyenkor a kerékpáros, amennyiben felelős, akkor köteles megtéríteni az okozott kárt. Ez kiterjedhet a másik járműben (autó/kerékpár) okozott fizikai sérülés javítására, valamint személysérülés esetén is fizetnie kell. Itt elég arra gondolni, hogy egy autós félrerántja a kormányt és oszlopnak hajt, aminek következtében kórházba kerül. Ilyenkor sérelemdíjjal léphet föl, illetve a kieső jövedelmét is meg kell téríteni.
A legtöbb lakásbiztosításban található felelősségbiztosítás kiterjed a biciklivel történt káreseményekre is. Megnéztem a biztosítók feltételeit és biciklibarátnak minősítettem azokat, amelyek alap fedezet mellé automatikusan adnak felelősségbiztosítást.
A biztosítók jelenlegi feltétele alapján biciklibarátnak tekinthető biztosítók:
Aegon
Generali Biztosító Zrt.
Genertel Biztosító Zrt.
Groupama Biztosító Zrt. – nem fizeti az ügyvédi és eljárási költségeket
K&H Biztosító Zrt.
Union Biztosító Zrt.
UNIQA (az Eco csomag esetében önrészt alkalmaz)
Posta Biztosító Zrt.
Korlátozottan biciklista barát biztosító:
Allianz Biztosító Zrt. – az alapfedezetből ki van zárva a biciklivel okozott kár, a felelősség+ csomag esetén lehet biztosítást vásárolni, azonban az elektromos bicikli továbbra is kizárásra kerül.
Az általam megvizsgált biztosítók mindegyike foglalkozik a biciklisták felelősségbiztosításával, így nem is olyan rossz a helyzet.
A Kerékpárosklubnál is lehet külön felelősségbiztosítást kötni. Sajnos az Index cikke egy pontatlanságot tartalmaz, mert az írja, hogy a feltétel 2.1-es pontja alapján csak akkor térít a biztosító a felelősségbiztosítás esetén, ha a kerékpáros a közlekedési szabályokat betartja és úgy okoz balesetet. Megnéztem a feltételt és ez a balesetbiztosításra vonatkozik, tehát ha Te eltöröd a kezed és szabálytalan voltál, akkor nem térít, azonban a felelősségbiztosításra a 2.1-es pont nem vonatkozik, így ilyen szerződést is nyugodtan köthettek.
Természetesen a biztosítóknál kizárás az ittas és bódult állapotban okozott kár, tehát ha alkoholt fogyasztunk, akkor a biztosító nem fog fizetni. Fontos arra is figyelni, ha külföldre megyünk biciklivel, akkor olyan biztosításunk legyen, amely kiterjed a külföldön okozott károkra, mert a biztosítók alapból csak a Magyarországon okozott károkat térítik.
Ebben a bejegyzésben a biztosítók mai napon elérhető feltételeit vizsgáltam meg, amennyiben a biztosításodat korábban kötötted, akkor könnyen előfordulhat, hogy arra egy korábbi feltétel vonatkozik, amiben lehet, hogy a biciklivel okozott kár még kizárásra került. Amennyiben így van, akkor a biztosítódnál tudod módosítani a szerződést az új feltételre.
A biciklifutárok részére rossz hír, hogy a biztosítók kizárják a keresőtevékenység során okozott kárt, így rájuk nem vonatkozik a lakásbiztosításban található felelősségbiztosítás.
Lehet egy kis jogi probléma :
Generali :6.I. Nem terjed ki a biztosítási védelem • gépi erővel hajtott járművel, okozott kárra / A kerékpár jármű , ha nem emberi erővel hajtjuk , gépi erővel hajtott jármű !
Posta Biztosító:
IV. Az általános felelősségbiztosítás feltételei
Biztosított, károsult; Területi és időbeli hatály
emberi erővel hajtott kerékpár,
Lehet , hogy én tévedek , de a biztosítók jogászai nem nagyon szeretnek a feltételtől eltekinteni !
Kedves Pál!
Köszönöm a hozzászolást. A Generali esetében, amíg lábbal hajtjuk a kerépárt térítenie kell. Azonban nagyon jó a felvetés, mi van akkor, ha elektromos kerékpárunk van. Ezen szöveg alapján a biztosító nem térítene (köszönöm az ötletet, meg fogom keresni a biztosítókat, hogy miként viszonyulnak az elektromos kerékpárokhoz).
A Posta esetében, megnéztem a feltételt ami ezt tartalmazza:
Az általános felelősségbiztosítás alapján a biztosító megtéríti azokat a szerződésen kívüli, Magyarország területén – a jelen feltételek alapján létrejött szerződés hatálya alatt – harmadik személynek (károsult) okozott személysérüléses, vagy dolgokban keletkezett károkat, amelyekért a Biztosított, mint
– emberi erővel hajtott kerékpár, rokkantjármű és szállítóeszköz használója e minőségében a magyar jog szabályai szerint kártérítési felelősséggel tartozik az alábbiak szerint.
Ezt csak úgy tudom értelmezni, hogy a biztosító téríteni fog ebben az esetben, mert pont azt írja, hogy ha biciklisként okozok kárt, akkor térít.
Remélem tudtam segíteni.
Üdvözlettel,
Biztosítási Blog